Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Zaujímavosti v obci

Pomník sedliackeho povstania

Významnou kapitolou dejín v roku 1831 je sedliacke povstanie. Vojnami a pustošením preriedené rady poddaných začala v roku 1831 kosiť epidémia cholery. Začala sa šíriť z Haliča a zaplavila celú Šarišskú župu. Na počesť sedliackeho povstania postavili na kopci Furča nad Haniskou pomník v roku 1938 a je dominantou obce. Pomník je postavený podľa návrhu arch. Pospíšila. Celková výška je 20 m. Jednotlivé postavy v skupine sú 3,2m vysoké. Postava na pylóne je vysoká 4,2m. V pravej ruke drží ratolesť dĺžky 0,4m.

                                                 isim 03.jpg

Kostol najsvätejšej trojice

Ukončenie výstavby kostola " Najsvätejšej trojice "v obci Haniska  sa datuje do roku 1750. Obnovený bol v roku 1887 a v roku 1916. Jednoduchá stavba s loďou s takmer štvorcovým pôdorysom a oblým presbytériom. Priestory sú zaklenuté "českou plachtou". Fasáda je hladká s nárožnými piliermi. Priečelie je ukončené štítom s rolajovou ornamentikou. Hlavný oltár je z polovice 18. storočia s novým obrazom Svätej trojice od majstra Jordána z roku 1947. Kazateľnica je rokoko-klasicistická z druhej polovice 18. storočia.

Nesporným dokladom o histórii rímsko - katolíckeho kostola sú zvony. Malý zvon je z roku 1773 s latinským názvom v preklade Ježiš nazaretský kráľ židovský. Ďalší zvon je z roku 1888 a odliaty bol v Sabinove. Odlial ho zvonár majster Friedman. Autorom nápisu je Jonas Zlatehlav a názov znie: „Pre obcu Enitzka (Haniska) chválim boha, ľud, kňaza do chromu wolám fundátor Zlatehlav Jonaš “. Ďalším nesporným dôkazom je kríž umiestnený pred kostolom najsvätejšej trojice zhotovený v roku 1750.

                                               isim 011.jpg

Secesná kúria z 20. storočia je bloková jednopodlažná dvojtraktová nárožná stavba s malou okrúhlou  vežičkou. Pred vchodom mala pôvodne terasu s balustrádou, nad oknami sú príznačné okrídlené frontóny. Bola už prebudovaná a slúži od roku 1990 ako obecný úrad, knižnica a kultúrna sála. V roku 2020 bola kúria renovovaná a nadväzne k nej realizovaná prístavba moderného architektonického vzhľadu.

                                             kaštieľ foto.JPG

Kaštieľ - neskoro-klasicistický solitér z 2. polovice 19. storočia. Zachovaný je nápis na vnútornej stene pivničného muriva. Udáva sa rok 1894. Je to jednopodlažná bloková trojtraktová stavba, na hlavnom proečelí s výrazne vystupujúcou priebežnou rustikou a nárožnou bosážou. Okná majú segmentové frontóny na konzolách. Na rizalite sú francúzske okná s polkruhovým zakončením.Pridruženými  kaštieľnými objektami boli Kerta (záhrada) je v nej umeistnený hrob rodiny statkára Kirchmayera a pozemky v "Pustini" juzne od kostola.

                                            Kúria v lete.jpg

Na Krompašskej ulici sa nachádzal bývalý liehovar postavený v rokoch 1906 až 1907. Jeho vlastníkom bol tunajší rod Kichmayerovcov, po znárodnení sa stal majetkom štátu. Jeho budova bola donedávna registrovaná ako technická pamiatka. Od roku 1990 existovali snahy liehovar zbúrať, čo sa postupne aj stalo, ako prvý padol za obeť komín. Škoda, že sa nenašiel spôsob  liehovar zachovať ako svedectvo priemyselnej aktivity v minulosti. S technickým zariadením mohol slúžiť ako technická pamiatka.

                                          liehovar.jpg

 

 


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

HANISKA II aktuálne počasie
webygroup
ÚvodÚvodná stránka